ďakujeme Vám za podporu

Kibeho

Kibeho leží v Rwande na juhu krajiny, v súčasnom administratívnom dištrikte Nyaruguru, 36 kilometrov od biskupstva v Gikongoro a 30 km od biskupstva Butare. O tejto na úbočí položenej osade sa hovorí ako o mieste zjavení a pútí. Všetko sa začalo 28. novembra 1981, keď žiačka strednej školy v Kibeho Alphonsine Mumureke, uzrela Pani neobyčajnej krásy, ktorá sa predstavila ako „Nyina wa Jambo”, čo znamená „Matka Slova”. Údajná vizionárka ju ihneď pokladala za Požehnanú Pannu Máriu, Matku Ježiša, nášho Spasiteľa.

 

Matka Božia prišla do Kibeho, srdca Afriky, nie preto, že je toho viacej hodné, než iné miesta; skôr preto, že naša Nebeská Matka, vo svojom milosrdenstve a materinskej láske voči všetkým svojim deťom, sa zjavuje tam, kde chce, komu chce, ako chce a kedy chce. Tak odpovedala vizionárkam na ich otázku. Keď nastal čas, podľa Božej prozreteľnosti, Panna Mária sa vybrala na miesto zjavení Kibeho, aby odovzdala celému svetu dôležité a naliehavé posolstvo.

 

Kibeho. Myslím, že nestretnete jedného obyvateľa Rwandy, ktorý by nepoznal toto miesto. V roku 1981 sa tu začala zjavovať Panna Mária najprv jednému dievčaťu a neskôr aj ďalším dvom dievčatám zo školy. Je to jediné miesto v Afrike, ktoré Cirkev oficiálne uznala ako skutočné miesto zjavenia.


Z najbližšieho mesta Butare tam síce vedie stúpajúca hrboľatá a zaprášená cesta autobusom takmer hodinu a pol, no výsledok stojí za to. Toto duchovné miesto totiž dopĺňa prekrásna prírodná scenéria. Pohľad zhora na okolité striedajúce sa kopce a doliny, na nich zaujímavo poukladané políčka s rôznymi pestovanými plodinami vo vás vyvolávajú pocit, že ste v raji a chce sa vám lietať. Zovšadiaľ sa ozývajú modlitby a oslavné kresťanské piesne, ktoré si okolité kopce posielajú ďalej. Stačí len zatvoriť oči a užívať si tento umelecký diamant v spojení hudby a hôr…

Ľudia z celého sveta sem prichádzajú odkrojiť si kúsok z tohto pokoja a pomodliť sa ruženec k našej „Matke slova“ , ako samú seba pri zjavení pomenovala (Mother of the word ). Duchovnosť tohto miesta vo vás vyvoláva potrebu kľaknúť si na kolená a pokorne sa modliť ruženec. Po celý ten čas cítite neskutočnú túžbu a smäd po modlitbe. Ako na každom mieste, kde sa zjavila, aj tu sa neskôr objavil prameň vody, ktorú si veriaci berú s nádejou v jej zázračné účinky. Niektorí ľudia, ktorí navštívili toto miesto skutočne tvrdia, že nielen voda, ale samotná návšteva Kibeho, modlitby a viera ich vyliečili z chorôb.